Koncert Společnosti českých skladatelů k životním jubileům Jaromíra Dadáka a Zdeňka Pololáníka
Vojtěch Esterle 9.6.2010
Ve středu 19. května se v sále Deylovy konzervatoře konal komorní koncert Společnosti českých skladatelů. Posláním tohoto koncertu bylo připomenout veřejnosti významná životní jubilea dvou moravských skladatelů: Jaromíra Dadáka (80 let) a Zdeňka Pololáníka (75 let). Program koncertu byl postaven tak, aby představil pražskému publiku skladby či alespoň jejich verze, které zde ještě ke slyšení nebyly.
Jaromír Dadák |
Působení skladatele, dirigenta, hudebního režiséra Jaromíra Dadáka, narozeného 30. května 1930 ve Znojmě, je spojeno především s ostravským rozhlasem, kde po velkou část svého života působil v mnoha funkcích, díky nimž patřil k významným organizátorům tamějšího hudebního života. V posledních dvou desetiletích pak působí v Praze, kde byl mimo jiné předsedou Společnosti českých skladatelů, dodnes je organizátorem festivalu Dny soudobé hudby.
Z Dadákova díla na koncertě zazněla kontrapunkticky bohatá Balada pro klavír (z cyklu Tři skladby pro klavír) z roku 1998 v přesvědčivé interpretaci Daniela Wiesnera a cyklus Čtyři skrovné pocty pro fagot a klavír napsaný v roce 1991 pro fagotistu Petera Hanzela. Jde o miniatury, z nichž v každé se autor hlásí k hudební řeči některého ze svých skladatelských vzorů. Forma jednotlivých částí je však pojata vždy neotřele a překvapivě. Fagot zde hraje vůdčí roli, klavír doprovází překvapivě často jednohlasem či oktávami, přesto je stále co poslouchat, hudba působí velmi dynamicky. Provedení se se zaujetím a nadšením ujal fagotista Lumír Vaněk v dobré souhře s klavíristou Danielem Wiesnerem.
Bohužel jsme nemohli vyslechnout původně plánovanou Dadákovu Sonátu pro housle a klavír. Je též škoda, že na koncertě nemohl ze zdravotních důvodů být přítomen sám autor, a tak mu alespoň na dálku přejeme brzké uzdravení!
Zdeněk Pololáník |
Druhý jubilant večera skladatel a varhaník Zdeněk Pololáník, významný autor chrámové, ale i scénické, filmové, televizní hudby, jakož i mnohých úspěšných skladeb koncertních, narozený 25. října 1935, již na koncertě přítomen byl, a tak si mohl vychutnávat přízeň publika, kterého žel nebylo mnoho. Návštěva dvaceti diváků v sále Deylovy konzervatoře působila spíše rodinně než důstojně, jak by se patřilo k uctění takovýchto jubileí.
Z Pololáníkovy tvorby jsme vyslechli nejprve první kompletní koncertní uvedení impresionistických Preludií pro klavír, jež vznikala v letech 1957 a 1964. Jejich interpretem byl Karel Košárek, který podal promyšlený, leč ne příliš uvolněný výkon. Poté doprovodil barytonistu Zdeňka Kapla, sólistu Slezské opery v Opavě v dramatické Baladě zimní na text Jana Nerudy, již Pololáník zhudebnil roku 1983. Titíž interpreti byli i protagonisty skladby, kterou večer vyvrcholil, cyklu duchovních písní Velikonoční cesta (1991) na žalmové texty, z nějž bylo pro tento koncert vybráno šest písní. Cyklus je postaven na velmi jednoduché písňové melodice s moravským nádechem, doprovázené prostou harmonií v klavíru. A právě zde je Pololáníkova hudební řeč nejpůsobivější, když odloží všechny ostatní hudební inspirace a nechá se vést biblickým textem k přímé, melodické hudební výpovědi.
Oběma skladatelům budiž poděkováno a popřáno mnoho dalších sil do příští hudební činnosti a také větší publikum na jejich příštích koncertech.