Skladatelská kuchyně III.
Jan Fila 17.4.2010
Ve středu 31. března 2010 se uskutečnila v Českém centru v Rytířské ulici další Skladatelská kuchyně v produkci Komorního orchestru Berg. Pozvaná Michaela Plachká se nemohla ze zdravotních důvodů večera účastnit, a proto byli Ditou Hradeckou-Kopáčovou osloveni mladí skladatelé Lukáš Sommer a Jan Trojan. I přes značnou propagaci na akci opět dorazilo jen velmi málo posluchačů. Ostatní lidé zřejmě považují soudobou hudbu za infekční materiál.
Oba hosté se zamysleli nad svým studiem kompozice na HAMU. Jan Trojan (nar. 1982 v Duchcově) studoval u prof. Milana Slavického a momentálně dokončuje svá studia u odb. as. Michala Rataje. Lukáš Sommer (nar. 1984 v Českých Budějovicích) studoval u prof. Ivana Kurze. Oba dva se shodli, že v rámci utužování řemesla je nutný dril výuky kompozičních technik, jež sice nespadají do hlavního zájmu obou autorů (např. dodekafonie, intervalový výběr), ale rozšíří obzory, jak psát a jak co nepsat. Též je pro oba důležité samostudium soudobé hudby a všech aktuálních trendů, zvláště Lukáš Sommer spatřuje velkou inspiraci v osobnostech aktuální severské scény (rozhovor s Lasse Thoressenem na A tempo revue zde).
Lukáš Sommer |
Lukáš Sommer při besedě prozradil, že nemá rád přebujelou estetiku romantiků, jsou mu bližší francouzští impresionisté. Vnitřně má potřebu, aby ho hudba bavila, a nepovažuje za správné, aby autor hudby přenášel své osobní vnitřní problémy na posluchače. Hudba má v sobě nést alespoň nějakou radost, aby posluchače naplňovala dobrým pocitem. Tvorba má mít svěžest, lehkost, spíše vnitřní radost a ne „rozjuchanost“. (Tento názor je dle mého diskutabilní.)
Jan Trojan má obdobné názory ohledně estetiky jako jeho kolega. Hledá zajímavé zvuky, meditaci, kontemplaci, osobně má rád expresivní mlhu. Důležitý je vnitřní život hudby, nepreferuje statičnost v dílech. Proto také v jeho tvorbě mají nezastupitelné místo elektroakustické a radiofonní kompozice.
Lukáš Sommer představil svou absolventskou kompozici z HAMU Ostny v závoji (2008) pro recitátora, smíšený sbor, varhany a symfonický orchestr na verše Bohuslava Reynka (dvě kritiky na A tempo revue zde, obsáhlá recenze zde), která byla objednána festivalem Pražské premiéry a zazněla poprvé v ročníku 2009. Z obsáhlé kantáty jsme vyslechli čtvrtou část Říjen, jež asi nejvíce připomíná melodram.
Dita Hradecká-Kopáčová také zmínila Sommerův důležitý úspěch v německých Bremách, kde byl objednán Koncert pro harfu a orchestr věnovaný Janě Bouškové, z něhož byla připravena ukázka ze závěrečné třetí věty. Koncert byl vřele přijat nejen publikem, ale i německou odbornou kritikou, která skladbu vesměs považovala za vrchol večera.
Jan Trojan |
Jan Trojan představil svou kompozici Domine, tu es mecum! (2008, kritika na A tempo revue zde), jež objednal Komorní orchestr Berg a poprvé provedl 28. dubna 2009 v kostele Svatého Václava v pražských Vršovicích pod taktovkou šéfdirigenta Petera Vrábela. Na této kompozici je důležité hledání zvuku a vnímání času. Z díla jsme vyslechli dva kratší fragmenty.
Osobně sdílím názor svých kolegů, že pro současného tvůrce je důležitá tzv. „sendvičová dramaturgie“ koncertních programů, zvláště pak v případě sezón orchestrálních těles. Vzhledem k tomu, že řada orchestrálních posluchačů chodí na tyto koncerty spíše jako na událost než na konkrétní program, je příjemné, když se na takto koncipovaném večeru objeví nějaká novinka. Specializované programy soudobé hudby jsou také potřebné, ale pokud se jim nedělá zvlášť sofistikovaná propagace, povětšinou končí, zvláště ve velkých sálech kvůli malé návštěvnosti, bez výraznějšího ohlasu mezi posluchačskou veřejností. Na toto téma se rozvinula obsáhlejší diskuse s návštěvníky Českého centra.
Jan Trojan na závěr podnětného podvečera ještě představil kousek svého melodramu pro recitátora a klavír Poslední slova ze San Quentinu podle románu Jacka Londona Tulák po hvězdách (kritika na A tempo revue zde). Autor si vybral závěrečnou scénu, kdy hrdina čeká na svou popravu. Hudba se oproti předchozí kompozici výrazně fragmentalizuje do menších celků s výrazným zapojením netradičních způsobů hry. Pomocí klavíru Jan Trojan ilustruje existencionální scénu více než tísnivě.
Třetí Skladatelská kuchyně byla velmi zajímavá a těším se na další, která se uskuteční 28. dubna 2010. Hostujícím skladatelem by tentokrát měl být Michal Nejtek.
Foto Tomáš Mudra (1)