Nahlédněte do skladatelské kuchyně… Živé setkání s živými skladateli
Eva Reiserová 10.2.2010
Ve středu 27. ledna 2010 proběhl pilotní díl série večerů Orchestru Berg ve spolupráci s Českým centrem Praha určených široké veřejnosti. Hlavní myšlenkou organizátorů je pokusit se nahlédnout do skladatelské „dílny“ mladých tvůrců kultivovaným, ovšem neformálním způsobem a v diskuzi s publikem.
Potkáme-li na ulici člověka s polobotkou na pravé noze a s domácí papučí na levé, pomyslíme si, že jsme narazili na podivína. I takové historky o skladatelích kolují (zajímavé je, že podobnou historku o ženě-skladatelce jsem zatím nevyslechla) a i takové věci se jim stávají…
Ovšem z čeho toto „podivínství“ pramení a jak se skladatelé noří do své práce, že si např. na sjednocení obuvi ani nevzpomenou, vyplyne až z hlubšího vhledu do zmíněné profese. Ten se pokusila zprostředkovat moderátorka večera Dita Kopáčová Hradecká se svými hosty, zástupci mladé skladatelské generace Martinem Hyblerem (nar. 1977) a Janem Duškem (nar. 1985).
Oba autoři mají společné tvůrčí sepětí s orchestrem Berg, který si u vybraných skladatelů objednává skladby se zadáním, jež rezonuje s dramaturgickou myšlenkou konkrétního koncertu. Celý proces spolupráce je pak vždy zakončen vydáním CD NUBERG (recenze na A tempo revue, NUBERG 2007 a NUBERG 2008) s premiérovanými skladbami a soutěží o nejlepší skladbu sezony (hlasování se můžete zúčastnit na stánkách orchestru Berg do 22. února). Hlavní devizou projektu je spojení moderního mladistvého „outfitu“ s radostnou hravostí. Myslím, že přání pronesené manažerkou orchestru Evou Kesslovou, totiž překonat předsudek laické veřejnosti shrnuté v obvyklém výroku „Já tomu nerozumím“, je s takovým přístupem na dobré cestě.
Dita Kopáčová Hradecká vyzpovídala své hosty na téma skladatelských soutěží, načež se rozhovor přenesl k samotné tvorbě a osobním pohnutkám vedoucím k hudebnímu vyjádření. Jak bylo slíbeno, prostor byl dán i detailnějšímu nahlédnutí do skladatelských „kuchyní“ za doprovodu promítaných fotografií z premiérových provedení, hudebních ukázek a videozáznamu.
Martin Hybler představil skladbu Jaro, léto, podzim, zima a návrat domů (premiéra v podání orchestru Berg, 14. září 2009) na verše Jana Solovjeva (kritika na A tempo revue zde). Následná diskuze, do které živě vstupovali i přítomní posluchači, jako např. dirigent orchestru Peter Vrábel, se týkala způsobu instrumentace skladby nebo složité otázky vztahu hudby a textové předlohy.
Jan Dušek se ujal slova, aby představil projekt jiného druhu: hudbu k němému filmu Hungry Hearts (Hladová srdce, natočeno 1922; kritika na A tempo revue zde), která byla spolu s filmovou produkcí poprvé uvedena 14. října 2009 ve Španělské synagoze. Autor použil svou hudbu nejen jako podbarvovací kulisu, ale také jako prostředek k vypointování scén. Propojil, nebo naopak diferencoval jednotlivé situace a pokusil se navést diváka k uvědomění si funkce filmové hudby – třeba i tím, že v některých místech promítání nezní hudba žádná.
Myšlenku podpořit koncertní činnost orchestru Berg cyklem setkávání skladatelů se zájemci o soudobou hudbu, a její realizaci, kdy je dán prostor pro nanejvýš otevřenou diskuzi v příjemné atmosféře, shledávám v našich zeměpisných šířkách a délkách jako velmi přínosnou. Další setkání, tentokrát s mladou skladatelkou Janou Vöröšovou, se uskuteční 24. února od 19 hodin v Českém centru Praha.