KULTURNÍ REVUE |
A tempo Revue

Básně | Close hearing | Reportáže | Recenze | Rozhovory | Eseje | Kritiky | Úvahy | Šuplík | Média | Zprávy



Opomenutá událost

Marek Kopelent  29.6.2009

 

Společnost EuroArt, která se před léty ustavila kolem Stamicova kvarteta z iniciativy jeho violoncellisty, dnes již zemřelého Vladimíra Leixnera, pořádá řadu let cyklus komorních koncertů „Festival EuroArt Praha“ vždy v sále Martinů Lichtenštejnského paláce (HAMU). Zaznamenání hodno je i to, že EuroArt si vytvořil své stálé publikum a že u každého koncertu jsou přítomni zástupci nějaké charitativní organizace, které je dána možnost se představit svým stánkem a kterou je i možno na místě finančním příspěvkem podpořit.

V letošní koncertní řadě mě mimořádně zaujal koncert, který byl uspořádán k uctění 70. narozenin světově uznávaného skladatele, hobojisty i dirigenta Heinze Holligera ze Švýcarska. Nesl název Heinz Holliger and Friends. Na programu byly tři skladby: od H. Holligera Studie II pro hoboj sólo a Come and Go, skladba pro tři klarinety. Po přestávce pak Mozartova Serenade No 10, B dur, KV 361, „Gran Partita“ pro 13 nástrojů (12 dechových + kontrabas).

Heinz Holliger sám jako sólový hobojista nevystupoval. První skladbu totiž provedl Vilém Veverka, na něhož H. H. upoutal pozornost již při své návštěvě HAMU před pěti lety v průběhu svého dvoudenního workshopu. Vilém Veverka podal v náročné skladbě opět oslnivý výkon, který se jako vždy vyznačoval kromě daného talentu především vysokou odpovědností před úlohou interpretovat dílo, ponořením, prožitkem hudby a suverénní technikou. Máme tu interpreta na mezinárodní úrovni.

Heinz Holliger
Heinz Holliger
Druhá Holligerova skladba byla pro mě poněkud záhadou. Přišlo mi, že je „zájezdovou úpravou“ skladby, která má jinak scénické prvky a jsou v ní obsazeni ještě zpěváci (herci?). Holliger vše nahradil tím, že se usadil vedle interpretů na pódiu a z partitury v němčině, angličtině a posléze francouzštině četl do hudby na příslušných místech text, který nicméně sestával z krátkých úryvků, izolovaných slov, příp. emotivních reakcí na události v textu. Námět? Autor jej nejprve s pódia vysvětlil. Žel v angličtině a to není právě můj jazyk, a tak se omlouvám za výpadek v tomto referátu, že jej raději nebudu interpretovat. Hráči na klarinetové nástroje byli skvělí - předznamenání toho, co následovalo.

Provedení Mozartovy Serenády byl totiž nezapomenutelný zážitek. Píšu to zcela bez afektu, byť za tímto tvrzením je intenzívní prožitek dokonalosti v souhře oněch 13 hráčů, v nádherném zvuku souboru a muzikalitě. První hoboj hrál H. Holliger a v celé skladbě bylo cítit, že za touto dokonalostí se skrývá vliv vynikajícího umělce. Zřetelně se projevil jeho pokorný, avšak tvůrčí vztah k Mozartovi (jaký konec konců projevil ve svém uměleckém životě i k našemu J. D. Zelenkovi), neboť bylo možno se spolu s ním přímo kochat geniální nápaditostí W. A. M.

Je velkou zásluhou EuroArtu, že si troufl na tento koncert (ekonomicky), jistě s podporou švýcarského velvyslanectví i nadace Pro Helvetia. Jest ale litovat, že se jim nepodařilo připravit pro takový koncert intenzivnější reklamu. Sál byl plný, ale hudebníků - kolegů pramálo. Proč se na takový koncert nezmůže Pražské jaro? No ano, je tam nebezpečně soudobý autor. Škoda. Stydím se už dopředu za to, že o koncertě nenapíše v tisku nikdo ani čárku. Ve světě naprosto nemožné, v české společnosti už běžné… Ale koncert byl krásný.

 

Foto: Christian Steiner

© A Tempo Revue 2025