Dny soudobé hudby 2008, 3. listopadu
František Lukáš 19.12.2008
První listopadové úterý 3. 11. 2008 bylo ve večerních hodinách pro několik desítek zájemců o soudobou hudbu vyplněno zahajovacím koncertem již 19. ročníku hudebního festivalu Dny soudobé hudby (DSH) v nevelkém, zato však útulném sále Deylovy konzervatoře. Již podruhé mám možnost navštěvovat koncerty tohoto festivalu coby veřejně hodnotící osoba, tudíž se mi přirozeně kromě recenzování uvedených skladeb nabízí i možnost srovnání se skladbami minulého ročníku.
Po přečtení programu a také po vstupu do sálu bylo na první pohled zjevné, že pořadatelé festivalu uvádějí určitý ustálený okruh ponejvíce pražských a brněnských skladatelů naší starší skladatelské generace. Tu a tam pak přizvou na koncert někoho z generace mladší. Bez ohledu na věk však jde většinou o tvůrce podobného stylového zaměření. Víceméně je to větev skladatelů navazujících na hudbu první poloviny 20. století a někdy až 19. století. To je možná důvod, proč mnozí vidí rozpor mezi obecnou představou o soudobé hudbě a názvem tohoto festivalu. Jistě, i tohle je soudobá hudba, a to minimálně co do data vzniku, jak vřele pronesla v úvodním slovu jedna z organizátorek paní Olga Ježková. Ano, ale nutno dodat, zdaleka nejen to! DSH jsou z úst mladých kritiků a skladatelů často, a ne zcela bezdůvodně napadány, což by možná stálo za analýzu, ale zdá se, že tento apel je pořadateli spíše ignorován. V domácké atmosféře sálu z poloviny zaplněného pražskými skladateli tedy koncert začal.
Zastřešujícím prvkem celého večera byla bezesporu velmi poctivá a procítěná interpretace všech uváděných skladeb, což bylo a je jedním z velkých kladů DSH. Marie Gajdošová (housle) a Emil Drápela (klarinet) začali skladbou Doušky z pramenů Ctirada Kohoutka, kterou jsem už měl možnost jednou vyslechnout a též recenzovat letos na koncertě Pražských premiér, nyní však v pozměněné instrumentaci. Původní verze pro hoboj s houslemi tehdy nejen mě velmi oslovila a po opakovaném vyslechnutí se zvukem klarinetu se mi tento pocit potvrdil. Jde o skladbu, kde se velmi citlivě a formotvorně pracuje se zvukovými možnostmi obou nástrojů, a přesto se mi nyní jeví jako nadnástrojová. Fenomén, kdy skladba funguje sama o sobě bez závislosti na konkrétním nástrojovém obsazení z dnešní hudby už takřka vymizel a jak je vidět, není marné se jím zabývat.
Následné vystoupení flétnisty Petra Pomkly v sólové skladbě Impromptus Jiřího Matysebylo vtipným oživením, neboť jeho vizuální projev, někdy až přehnaně teatrální, na sebe natolik strhával pozornost, že skladba sama byla až ve druhém plánu. Nicméně šlo o řemeslně kvalitní čtyřvětou kompozici, která se však ve výrazových prostředcích držela stále v rovině práce s rytmem a melodikou. U skladby pro sólovou flétnu bych přece jen očekával více smyslu pro zvukovou barvu tohoto přepestrého nástroje.
První polovina byla uzavřena třívětou Sonátou pro housle a klavír před měsícem zesnulého brněnského skladatele Lubomíra Koželuhy. Interpretace se velmi empaticky ujali Šárka Králová (klavír) a Jiří Jahoda (housle). Průběh tří vět je - tradiční rychlá, pomalá, rychlá, přičemž krajní věty jsou výrazně neoklasické, střední věta je harmonicky i melodicky velmi tklivým až dojemným kontrastem. Kompozice slyšitelně navazuje na velké romantické sonáty 19. století.
Skladatel Eda Driga není na podiu DSH nováčkem a jeho tvorba často překvapí. Skladba Těšínská jablíčka pro soprán, alt a klavír na lidové texty z Těšínska však překvapila méně. Pět těchto textů v interpretaci Markéty Mátlové (soprán), Sonji Pochmanové (mezzosoprán) a Stanislava Galina (klavír) bylo zhudebněno jednoduše alla Dvořákovy Moravské dvojzpěvy s několika málo harmonickými výstřelky.
Jan Vičar |
Uspávanky Jana Vičara jsme také již měli možnost slyšet na Pražských premiérách, ale stejně jako u Ctirada Kohoutka v jiné, původní instrumentaci pro housle a klavír. Myslím, že záměna houslí za širokospektrální basklarinet v rukou Jana Macha byla dobrá volba. Skladba, jinak strukturálně poměrně prostá, tak prozněla v působivých barevných proměnách, kde je skladatelův smysl pro zvukovost vítězstvím nad omezenými harmonickými a rytmickými možnostmi. |
---|
Jako předposlední byl zařazen skladatel mladé generace Jan Fila. Houslista Eduard Bayer zdařile zahrál jeho čtyřvětou Sonátu pro housle sólo. Od Jana Fily jsem slyšel již mnohé jiné skladby a není jich vzhledem k jeho věku zrovna málo. Jeho styl se vyznačuje precizní skladatelskou technikou a smyslem pro přesnou formu. U této skladby mě však znovu napadlo, jestli přílišné ulpívání na „správnosti a dokonalosti“ formy a pouze harmonicko-melodicko-rytmické struktury neubírá jeho skladbám na umělecké přitažlivosti.
V interpretaci souboru Kinsky trio prague - Jaroslavy Pěchočové (klavír), Martina Sedláka (violoncello) a Pavla Hůly (housle) zazněla poslední skladba večera skladatele Zdeňka Zahradníka Fantasie na chorál. Toto vystoupení bylo vrcholem koncertu. Skladba je velmi koncentrovaná a je z ní cítit určitý intelektuální, hloubavý přístup. Její úměrná délka učinila důstojnou tečku za celým, myslím vydařeným koncertem.