Olga Ježková - Žlutočervený plakát pro symfonický zvuk
Hanuš Bartoň a Olga Ježková 10.5.2008
Mezi skladbami, které jsem měl možnost vyslechnout na přehlídce současné hudební tvorby Pražské premiéry 2008, bylo několik takových, které mě zaujaly nejen jako dobrá a případně i svým konceptem originální kompoziční práce, ale oslovily mě také svým výrazem a obsahem. Do této pro mě nejzajímavější kategorie patří Třídílná orchestrální skladba Olgy Ježkové Žlutočervený plakát pro symfonický zvuk. Zazněla 1. dubna 2008 v přesvědčivém provedení Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease S. Weisera. Skladba byla oproti plánovanému pořadí přesunuta právem na konec programu, neboť se nejen svým způsobem hudebního myšlení, ale i stupněm autorského nadhledu vyčleňovala z dramaturgie večera. Orchestr hrál po náročném předchozím programu jakoby s přílivem nových sil.
|
||
---|---|---|
Skladba je – slyšena povrchně a také při prvním pohledu do partitury – jasně zařaditelná do směru navazujícího zejména na vzory první poloviny 20. století. Lze dokonce vysledovat konkrétní inspirace z okruhu takových autorů jako Martinů, Šostakovič, Janáček, jasný je také vliv odkazu lidové hudby, jak jej dodnes uchovává tradice. Od řady podobně orientovaných a svá východiska v podstatě neinovujících kompozic se přesto výrazně odlišuje, a to svým silným výsledným účinkem, jehož původ je v delikátním a pro povrchní poslech skrytém přehodnocení hudebního „materiálu“, který sám o sobě není nijak překvapivý. Ježková ale nalézá takové kontexty, které naopak překvapivé jsou a hudba tak může komunikovat s cítěním dnešního vnímavého a otevřeného posluchače. Při bližším seznámení s partiturou a opakovaným poslechem lze dále zjistit, že životné a nakonec i inovativní působení hudby není jen záležitostí uměle navozeného vztahu odposlouchaných prvků. Tímto způsobem by vznikla spíše koláž. Skladba však je jejím pravým opakem, její stavba i jazyk jsou homogenní. Koláž by spíše překvapovala a šokovala (pokud to je ještě možné). Překvapení, kterých je ve skladbě nemálo, mi však zpětně připadají jako něco, co na daném místě přijít muselo. Skladba obsahuje i kompoziční prvky, které jsou zcela svébytné, k žádným konkrétním vzorům neodkazují. Ty ale nejsou stavěny na odiv. Jsou nositelem rozhodující ale skrytě působící funkce, která jednak navozuje kompoziční a výrazovou homogenitu, současně je právě prostředkem k vytváření oněch kontextů přesahujících - a pro dnešní estetické vnímání aktualizujících - zmíněná prvotní stylová východiska. |
Komentář autorky k analýze
Píšu naprosto intuitivně a tudíž vlastně nikdy nevím, co a proč kde zazní. Jen se snažím odhadovat čas, po který ještě smím posluchače jednou myšlenkou zaměstnávat a zdá se mi, že s tímhle jsem nejvíc na štíru, protože výsledek bývá většinou příliš mnohomluvný. Moc témat v jedné skrumáži. Moje hudba, myslím, musí působit velice neintelektuálně až naivně, ale já bych to bohužel jinak nedovedla, protože sama jsem pravděpodobně prostší. Ale zase na druhé straně si myslím, že v tom přívalu intelektu v soudobé „vážné“ hudbě ten můj naivismus může mít své místo. Konkrétně tuhle skladbu jsem ale komponovala s ohledem na dávnou větu jedné přítelkyně - kameramanky: „Víš, ta tvoje hudba je pořád drasticky ufňukaná a já nevím, proč píšete všichni tak tragicky.“ Tak jsem chtěla stvořit kousek jasu a libých chvil pro laického posluchače a současně se moc nezkompromitovat jako „soudobý skladatel“. Vždycky píšu jen tu notu, která tam v tu chvíli pro mě prostě patří a nikdy se mi nestane, že bych měla jakoukoli volbu a chvilku uvažovala, jak dál, nebo jakou jinou harmonii či barvu použít. Píšu jen to, co musím. Buď to vím přesně, nebo nevím vůbec nic.