Pražské premiéry 2008 6. 4. - Hlavní program
Jan Fila 17.4.2008
Závěrečný koncert festivalu v neděli 6. dubna patřil Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín s jejím šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Tento večer byly na programu skladby Bohuslava Řehoře, Françoise Sarhana, Gillesa Silvestriniho a Jiřího Kadeřábka.
První premiérou večera byly Archetypy pro symfonický orchestr (2006) Bohuslava Řehoře (* 1938). Sympatická skladba v první větě (Largo) začíná širokou meditací pastorálního typu. V průzračné harmonii nepřekračující hranice tonality celá věta obsahuje moravské názvuky. Skladatel ale k těmto inspiracím přistupuje novým způsobem a neméně osobitě je zpracovává. Forma první věty je třípětidílná, nálada hudby radostná. Krátká druhá věta (Allegro) funguje jako Scherzo. Počíná náznakem stínu, aby pak vyvolala obraz války, ničení. Třetí věta je zprvu lamentem za padlé, které později vyústí do optimistické nálady s lidovými náznaky (paralelní sexty apod.). Zároveň se zde prolíná tematický materiál předchozích vět včetně vzpomínky na válku. Celá osmnáctiminutová skladba potěšila svou radostnou atmosférou a neutuchajícím autorovým optimismem.
Orchestr prožil před koncertem perné chvilky, protože se na generální zkoušce ukázalo, že nakladatelství Triga vytisklo party trubek in C bez označení, ačkoliv v partituře byly uvedeny in B a hráči si proto takové nástroje připravili. Překvapivé je, že se na to nepřišlo v průběhu zkoušení. Naštěstí se této zrady hráči zhostili bez větších potíží.
Druhým kusem závěrečného koncertu byla skladba s názvem Cinq piéces pour cor anglais et orchestre „Études pour la Fleur inverse“ (2004) francouzského skladatele Françoise Sarhana (*1972), kterou autor napsal na objednávku Radia France. Objednávka měla zvláštní požadavky. Autor měl napsat sérii pěti skladeb, každou v délce asi dvou minut, které by se mohly hrát zvlášť nebo všechny dohromady. Všech pět částí je charakteristických postupným zvolňováním tempa a zřeďováním instrumentace, naopak začíná se dávat větší důležitosti sólovému partu, který celou skladbu uzavře. Sólistou se stal Jiří Zelba. Až příliš často ale tón jeho krásného nástroje zanikal ve vřavě orchestru, často zaviněnou i necitelnou instrumentací. Sólový part se povětšinou pohyboval v oblasti jednočárkované oktávy, ve které ale spoluhrálo až příliš nástrojů a proto se sólista leckdy neměl vůbec šanci prosadit. Autor zřejmě nevzal zcela v potaz akustické parametry tak velkého aparátu. Na nahrávce tento nepoměr není tak markantní, v sále ano. Forma skladby, jak jsem již napověděl výše, je velmi zajímavá. Každá část bezprostředně navazuje stejným materiálem na tu předchozí. Přechody k dalším oddílům jsou velmi zřetelné. První věta je velmi agresivní, zaujaly dobře uchopené sólové tympány. Druhá část v poněkud pomalejším tempu mírně zjihne. Sordinované trubky ostře útočí výkřiky proti sólistovi. Třetí kus je meditativní, čtvrtá a pátá část na tuto náladu navazuje a více jí prohlubuje. Od půlky poslední části sólista hraje sám, skladba končí lehce pastorálním vyznění. Interpreti skladbu přednesli přesvědčivě, jen občas bych se přimlouval za citlivější doprovodnou roli orchestru.
Skladba byla důstojným zakončením dramaturgicky velice zajímavého festivalu. Mnoho velmi dobrých skladeb by vůbec k uším českého posluchače nemělo šanci doputovat, protože CD se vydávají málo, jsou nedostupná a pokud je náhodou soudobá hudba vysílaná v Rozhlase, je téměř jako na hanbu odsunuta do nočních hodin, aby snad náhodou někoho neobtěžovala. Jsem velice rád, že jsem tento festival mohl osobně téměř celý vyslechnout, mnohé skladby byly velice inspirující. Pražské premiéry nám ukázaly rozmanité cesty soudobé hudby od tradičního proudu, neoklasicismu ke konstruktivní linii serialismu a spektralismu, tak i postmoderní fůzi všech existujících výrazových prostředků hudby. Doufejme, že pro nás budou uspořádány i v následujících letech. Dík patří celému organizačnímu týmu, který věnoval nemálo energie na uspořádání takovéto akce. Snad se opět na festivalu Pražské premiéry setkáme za rok!
Foto: Lukáš Kaloš