Pražské premiéry 2008 5. 4. - Dopolední matiné
Jan Fila 16.4.2008
V sobotu dopoledne 5. dubna přijela do pražského Rudolfina Komorní filharmonie Pardubice se svým šéfdirigentem Leošem Svárovským. Slabá návštěvnost byla jedinou vadou jinak pestré a zajímavé dramaturgie.
Koncert zahájila skladba Katarakt für grosses Ensemble (2003) Švýcara Andrea Lorenzo Scartazziniho (* 1971) v české premiéře. Rytmicky poměrně obtížná kompozice byla provázena množstvím nesouher, zvláště na začátku. Sama hudba přináší barevně rozmanitý materiál s využitím široké palety bicích nástrojů (např. flexatonu). Autor skladbu doprovodil poetickým komentářem, který obsah skladby trochu přibližuje, v některých aspektech naopak znejasňuje: „Zavřu za sebou dveře. Setřesu ze sebe svět, usednu, osvobodím se, odhodím vnější slupku, uvolním nejvnitřnější bytost, jež ve mně dřímá, naladím duši, čekám, hledím do zdi, až se pomalu rozplyne. Začínají se objevovat tvary, stopy zvuků vyňatých z jazyka. Skladba jako rituál, hudba jako vize. Nyní čtu tato znamení, tlumočím je – a poslouchám zas a znovu. Přeměňuji obrazy, překládám je, hledám cesty od oka k uchu – to je ze všeho nejtěžší. Tím, co mě přenáší z místa na místo, z taktu na takt, je zhmotněný zvuk, objevené gesto, hudební tvar, vrhající vpřed svůj stín a ukazující cestu. Výsledek: zjeví se mé šlépěje, vzpomínky na zemi, již jsem hledal sám v sobě. “ Katarakt je jakousi hudební skvrnou bez zjevného vývoje, ale stojí za poslech. Autor nastaví zrcadlo bizardního světa, který není třeba nějak hudebně vysvětlovat a rozvíjet.
Po přestávce zaznělo šestiminutové Adagio pro smyčcový orchestr (2006) belgického skladatele Claude Ledouxe (* 1960) v české premiéře. Začíná výkřikem celého orchestru a jeho sónickým zpracováním. Formálně se jedná o velkou třípětidílnou formu rapsodického charakteru. V každé části se představují sólisté jednotlivých nástrojových skupin. Skladba nutí k velkému zamyšlení. Pozitivní asociace tato hudba asi vyvolat nemůže, naopak v posluchačích vzbuzuje hlubokou depresi.
Koncert zakončilo desetiminutové Movimiento pro komorní orchestr (2004) Španěla Jesús Torrese (* 1965) v české premiéře. Skladba vznikla na objednávku Střediska pro šíření soudobé hudby španělského Ministerstva kultury jako povinný kus pro dirigentskou soutěž Cadaqués Orchestra. Autor nám v programu poskytl velmi komplexního průvodce svou třináctidílnou skladbou. Jednotícím prvkem je velmi složitý rytmus v různých taktech, což se bohužel dost často podepsalo i na souhře celého orchestru. Zajímavé je využití hoquetové techniky, kterou se autor inspiroval ve středověkém vícehlasu. Formálně velmi složité dílo působí jako konzistentní celek. Skladba byla důstojným zakončením zajímavého dopoledního koncertu.
Foto: Zdeněk Chrapek