Pražské premiéry 2008 4. 4. - Hlavní program
Marie Holáňová 15.4.2008
Koncert v podání České filharmonie s dirigentem Michelem Swierczewskim patřil převážně francouzské hudbě. Početně zastoupené publikum a jeho nadšené reakce potvrdilo šťastně zvolenou dramaturgii.
Skladba ...numquam excidit... (2007-2008) (nikdy nezanikne) Slavomíra Hořínky (1980) zazněla ve světové premiéře. Výchozí ideou se autorovi stal úryvek novozákonních veršů hovořících o lásce ze 13. kapitoly prvního listu Korintským. Význam poselství je stejně podstatný jako význam samotné hudby, proto není od věci krátká citace: ...Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne. Text je nejen předlohou, ale i strukturálním východiskem pro následné variační dění. Tyto variace probíhají spíše podprahově na půdorysu tří, posluchačsky zřetelných bloků. Prvním je konfliktní dialog mezi tutti orchestrem a clusterovými prodlevami, druhým je názvuk lidové a "starozákonní" melodiky - časté autorovy inspirace, třetím pak meditativní, tonálně rozostřená plocha. Hudební vyprávění je klidné a plynulé, s příjemným instrumentálním zázemím. Jediné, co z mého pohledu mohlo vnitřní rozjímání narušit zvenčí, byl krátký úsek v charakteru lidových popěvků, které na rozdíl od jednotné a přesvědčivé poetiky celého díla nepůsobily původně. Dílo vyznělo v kontextu okolních skladeb jednoznačně nejpozitivněji.
Večer uzavřela skladba s příhodným názvem Finale pour orchestre (2007) Bruno Mantovani (1974). Pokud někdo nahlédl do programové brožury Pražských premiér a vyhledal toto jméno, dá mi jistě za pravdu, že má autor za svého krátkého života na kontě nemalé úspěchy - prestižní stipendia, vynikající studijní výsledky a spolupráce se světovými orchestry. Je mi proto velmi líto, že má koncentrace po čtyřech tak osobitých skladbách již neměla dost sil k soustředění. Svůj problém vidím ve dvou věcech. Za prvé se název skladby těžko slučoval s mojí představou. Charakter finále bych hledala spíše ve velkolepém či slavnostním smyslu, kdy vše pospíchá k závěrečnému vrcholu. V tomto případě byl efekt opačný. Po každé částečné gradaci se navracelo ke stojatým prodlevám, takže čas se stále zastavoval, než aby šel vstříc konci. Druhý problém už více koresponduje s dramaturgií koncertu. Škála výpovědí předchozích děl vždy prozrazovala více méně pochytitelný obsah, nechci říci přímo dějovou linii, ale jakési vyprávění v hudbě. Finale bylo postaveno ale na statičnosti a neuspokojeném napětí, které se stupňováním až negovalo. Vracím-li se ale k prvnímu zmíněnému problému, musím uznat, že i tam jeho univerzalita pokulhává a taktéž vyvstalo až konfrontací s dramaturgickým okolím. Proto bych někdy velmi ráda tuto bez pochyb pozornostihodnou skladbu vyslechla znovu.
Jestli se od některých orchestrů očekával opravdu kvalitní a důstojný výkon, pak to byla Česká filharmonie. Očekávání ale předčilo výsledek a na rozdíl od všech skladeb tohoto večera, které vytvořily jednu z nejlepších přehlídek soudobé skladatelské originality a vyspělého řemesla, se dá k interpretačnímu výkonu přistupovat poněkud shovívavěji (nesouhra a nedotaženost v m´M a ...numquam excidit..., "dokomponovaná" místa ve Zvěrohře, zjevná a neskrývaná nejistota bicistů ve skladbě Finale, atd.). Samozřejmě, že program byl dosti náročný, ale to se dá konstatovat i u mnohých dalších. Připomeňme si precizní a suverénní výkon Moravské filharmonie Olomouc, či PKO. Bohužel se zapomíná na jednu důležitou pravdu: interpret je ten, který může novým dílům jak pomoci, tak velmi uškodit, neboť jen málokdo má to privilegium dostat se k partituře a ověřit si skladatelovu představu s výsledným provedením. Nemluvě o tom, že většina lidí nemá vysoké hudební vzdělání, aby se ve složitých partiturách vyznala. Proto je nesmírně důležité, jak věrně se dílo nastuduje a přenese k posluchačově uším. Ty jsou přece jediným rozpoznávacím vjemem. Česká filharmonie, stejně tak jako významné české skladatelské osobnosti patří ke klenotnici našeho kulturního bohatství, kterým se můžeme chlubit a těšit se z něj. Doufejme, že se vzájemně nebudou rozcházet, ale naopak podporovat.
Foto: Lukáš Kaloš