Pražské premiéry 2008 29. 3. - Večerní program
Eva Reiserová 9.4.2008
V sobotu 29. 3. byl zahájen pátý ročník přehlídky evropské soudobé hudby s výběrem skladeb spatřivších světlo světa během posledních pěti let. První koncert hlavního programu ve spoře obsazené Dvořákově síni – hlavní „tahouni“ nás teprve čekali - představil čtyři orchestrální díla autorů „jihozápadního směru“. Kompozice nastudovala Moravská filharmonie Olomouc pod vedením Petra Vronského, sólového klavírního partu v kompozici Jacquese Lenota se ujal neúnavný propagátor soudobé hudby Daniel Wiesner.
Na úvod zazněla česká premiéra skladby Adagio en forma de rondó para orquesta z roku 2002 Cristóbala Halfftera (1930, Španělsko), jejíž vznik byl ovlivněn událostmi z 11. 9. 2001 - čísla 11, 9, (0) 1 mají ve skladbě strukturální význam. Díla k této a dalším světem otřásajícím událostem ve mně vždy již dopředu vyvolávají velkou obavu z nekončící závažnosti. Bohužel ani tentokrát jsem si jiný dojem neodnesla. Snaha o sdělení velké tragedie a vyjádření se k ní je mi zřejmá, ovšem nikdy jsem nechápala, proč by měl posluchač trpět, namísto toho, aby se pomocí hudby mohl se situací pozitivně vyrovnat.
Z technického pojetí skladby samé mě zaujala především výborná instrumentace a volně plynoucí pásma bez jasné rytmicko-metrické pulsace, díky kterým vznikají zcela nenásilně stále nové zvukové obrazy. Po pár minutách takto uchopené sdělení však přestává dávat smysl a končí na velice jednotvárném modelu dynamicko-rytmického střídání barev. Halffter pracuje téměř neustále s velmi hustou sazbou, v tomto případě na dost rozlehlé (téměř 20ti-minutové) ploše, což stírá jednotlivé gradační vrcholy. K tomuto dojmu se ještě přidružila předvídatelnost budoucího vývoje, pro mě u skladby tohoto typu jev zcela nečekaný.
Po přestávce jsme vyslechli výborný výkon Daniela Wiesnera při příležitosti světové premiéry třívěté kompozice Jacquese Lenota (1945, Francie) Chiaroscuro pour piano et orchestre (objednávka Radio France) z roku 2006, kdy vznikla třetí verze klavírního koncertu s kadencí na způsob finále. Skladba je inspirována renesanční malířskou technikou práce se světlem a stínem, s cílem dosažení plasticity obrazu, a tvorbou výtvarníka Marka Rothko (1903-1970, významný zástupce abstraktního malířství Newyorské školy; pozn. red.). |
---|
Závěr přinesl podle mého názoru nejlepší kompozici večera, českou premiéru Anstieg-Ausblick für Orchester Ulricha Stranze (1946-2004, Švýcarsko) vzniknuvší v roce 2002. Původně se mělo jednat o vokální skladbu s textovým námětem alpských velehor. Nakonec vznikla skladba čistě instrumentální, ovšem předloha zůstala zachována. Sám autor nepovažoval mimohudební téma za nutnou oporu. Předkládá naopak jakousi hudební metaforu ke všem možným způsobům hledání řešení, sebe sama, kontrastů napětí a uvolnění. Myslím, že v pravdě „jednoduchá“ koncepce a volný přístup k jejímu vnímaní umožňuje pravý rozlet avizované dvoudílné formy (Anstieg = Nárůst, Ausblick = Výhled), který jsem vnímala při poslechu. Vše plyne v harmonii, i když se jedná o skladbu často velmi disonantní. V první gradační části jsme nebyli svědky trvalého zvukového náporu, ale pulsující plochy se stále vzrůstajícími, výborně načasovanými vrcholy. Po katarzi se hudba už jen tak krásně rozlila v impresionistickém oblaku. Nic víc nebylo třeba.
Moravská filharmonie se pod vedením Petra Vronského vyrovnala s opravdu náročnými partiturami velmi obstojně. Oceňuji kvalitní výkony sólistů, ale také orchestru jako celku, obzvláště práci s barvami, intonační jistotu, a dobrou souhru v bohatě diferencovaných rytmických pásmech, která výborně podporovala sekce bicích.
Foto: Zdeněk Chrapek