Dny Bohuslava Martinů 2007
Jana Tománková 4.2.2008
V roce 1975 vznikla při Českém hudebním fondu Nadace Bohuslava Martinů v Praze (dále jen NBM), instituce pečující o odkaz B. Martinů. Do politického převratu v listopadu 1989 byly její možnosti velmi omezené, s nástupem nového společenského zřízení však došlo k velkému rozmachu jejích činností, zejména transformací NBM na samostatný právní subjekt a ustanovením nové správní rady v čele s Viktorem Kalabisem (1992). První ročník Festivalu Bohuslava Martinů v roce 1995 znamenal spolu se založením Studijního centra (dnes Institut Bohuslava Martinů, o.p.s.) jeden z dosavadních vrcholů činnosti NBM.
Festival Bohuslava Martinů (od roku 2005 Dny Bohuslava Martinů) je neodmyslitelnou součástí pražského prosincového kulturního dění. Hlavní důvod vzniku festivalu byl zřejmý: soustavně seznamovat publikum se skladatelovou hudbou, předvést jej jako autora velmi široké škály kompozic. Zpočátku byl program festivalu zaměřen výhradně na tvorbu B. Martinů, postupně však sílila myšlenka postavit díla B. Martinů vedle tvorby českých i světových skladatelských osobností a prokázat tak jejich kvalitu a osobitost. Od druhého ročníku se součástí festivalu stala interpretační soutěž pro klavír, housle s violoncellem a smyčcové nástroje.
V prosinci 2008 proběhl již třináctý ročník festivalu. Jeho zahájení (dne 3.12. v sále Martinů) patřilo, dle tradice, laureátům soutěže NBM, tentokrát v oboru klavír. Porota měla velmi těžkou úlohu, protože se do soutěže přihlásila řada výjimečných talentů. Porotci se shodli na udělení dvou prvních cen (Martin Levický a Ladislav Doležel) a dvou třetích cen (Andrea Vavrušová a Eva Procházková), druhá cena nebyla udělena. Zřejmě nejvýrazněji na sebe upozornil Ladilav Doležel interpretací skladby Fantaisie et Toccata Bohuslava Martinů. Kromě ceny za nejlepší interpretaci díla B. Martinů si za svůj výkon vysloužil možnost vystoupit na festivalu Pražské jaro 2009.
Nejvýznamnějšímu francouzskému propagátorovi díla B. Martinů, Guy Erismannovi (24. 3. 1923 - 6. 9. 2007), byl věnován následující koncert dne 7. 12. v Pálffyho paláci organizovaný ve spolupráci s Francouzským institutem. První polovina koncertu patřila francouzskému hudebnímu souboru Dumky Trio. Ke svému festivalovému vystoupení si zvolili Klavírní trio d moll G. Faurého a Klavírní trio d moll B. Martinů. Po přestávce zazněly Variace na slovenskou lidovou píseň B. Martinů v podání Jana Páleníčka a Jitky Čechové, koncert poté uzavřelo Trio g moll B. Smetany v interpretaci Smetanova tria. Trio hrálo velmi expresivně, v perfektní souhře, při tak obtížných skladbách se však ani špičkoví muzikanti nevyhnuli intonačním nepřesnostem.
Opakovaný návrat k dílu B. Martinů v podobě prosincového festivalu je důstojnou vzpomínkou na tohoto českého mistra. Vystoupení řady špičkových českých i zahraničních interpretů, kvalitní organizace celého festivalu ze strany Institutu Bohuslava Martinů jakož i spolupráce s Českým rozhlasem zaručuje akci vysokou prestiž a popularitu. Zdá se, že původní záměr pořadatelů je již zčásti splněn: skladby Bohuslava Martinů jsou běžnou součástí koncertního repertoáru většiny českých hudebních uskupení, hudební veřejnosti však stále chybí širší povědomí o rozsahu a rozličnosti hudebního odkazu skladatele.