Kryštof Mařatka: Myšlení je buď svobodné, nebo zmrzačené napodobováním
Lukáš Sommer 11.10.2007
Skladatel Kryštof Mařatka (1972) je jedním z mála současných českých tvůrců, jehož hudba si vydobyla pevné postavení na světové scéně. Po studiích skladby na Pražské konzervatoři u Bohuslava Řehoře a ročního studia na Hudební fakultě Akademie múzických umění v kompoziční třídě Petra Ebena získal stipendium Francouzského institutu v Praze. Roku 1994 se usadil v Paříži, kde o pět let později vystudoval hudební informatiku v IRCAM. V roce 2005 byl mezinárodní asociací AFAA vybrán jako hudební expert pro programy Vila Médicis hors les mures a Villa Kujoyama v Japonsku. O stále rostoucím zájmu hudebních institucí svědčí řada provedení Mařatkových děl na významných světových pódiích, jeho díla často vznikají na objednávku vynikajících souborů a orchestrů (Ensemble de violoncellem de Paris, Grieg Trio, Orchestre de la Radio France, Toronto Symphonic Orchestra, Colorado Symphonic). Zatím největší pozornost vzbudila skladba Otisk pro symfonický orchestr, která vznikla na objednávku tří severoamerických orchestrů (Colorado, Toronto, Saint-Louis) a byla provedena v Denveru, New Yorku a Torontu.
1. listopadu bude mít české publikum možnost vyslechnout premiéru Mařatkovy skladby ČAPÍ HNÍZDA - babilo-drame pro violu a zvukový záznam dětských hlasů v rámci koncertu pro Klub přátel Pražského jara v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Večerem bude provázet sám autor, který uvede rovněž svou starší skladbu Voja cello (2001) pro sólové violoncello.
1. Ve Vašem životopise nás zaujalo roční studium u skladatele Petra Ebena na katedře skladby AMU v Praze. Cítíte se nějak ovlivněn jeho osobností? Jak vlastně vzpomínáte na tento rok?
Byla to doba porevolučních nejistot, očekávaných změn, vyrovnávání se s minulostí. Ze své tehdejší pozice studenta na to nerad vzpomínám, protože já sám jsem naopak potřeboval soustavné otevíraní se světu, ale ve stabilním, tedy ne-dekonstruktivním prostředí. Pocit, že mi utíká čas, mě přivedl až do Paříže. A právě v tomto přechodném období byly osobnosti Petra Ebena a Bohuslava Řehoře jasné body v přítmí chaosu.
2. Jaké byly začátky v Paříži?
Mně se trochu vyplatilo: pomoz si, bude ti pomoženo. Získal jsem okruh hudebníků a vůbec lidí, kteří věří tomu, co dělám a bez toho to nejde. Jsem jim vděčný a snažím se to vracet zase dalším.
3. Vaše skladba „Otisk“ pro symfonický orchestr nese podtitul "naleziště preinstrumentální hudby paleolitu". To je neobvykle hluboká sonda do hudebních kořenů, tím více, že ze skladby opravdu vane jakási zvláštní syrová prasíla..
Studium počátků hudby má jeden velký nedostatek v porovnání s vizuálním uměním: jestliže se dodnes dochovaly "umělecké" projevy doby paleolitu v podobě nástěnných maleb a rytin, hudbu naopak nemáme a můžeme se pouze dohadovat o jejím znění. Nalezeny byly však předměty svědčící o zřejmém zájmu o vyluzování zvuku, například duté ptačí a sobí kosti s několika otvory, rhomby, otlučené a ještě dnes krásné zvučné jeskynní krápníky, okaríny z mušlí, píšťalky, kameny... Jelikož se nikdy nedozvíme, jak se vlastně na tyto nástroje hrálo, jakýkoli pokus o zachycení hudebního tvaru zůstane utopií, spekulací, ale, a to je to důležité, i výzvou fantasii dnešnímu tvůrci.
Mé studium tradiční hudby různých současných světových etnik mi pomohlo proniknout do zvukového světa, jehož kořeny sahají dlouho do minulosti a ve spojení s mou vlastní inspirací vedlo až k symfonickému tvaru OTISK.
4. V listopadu tohoto roku bude česká veřejnost seznámena s Vaší novou skladbou. Řeknete k této premiéře něco bližšího?
Z množství nahrávek povykovaní, broukání, křiku, zpěvu, žvatlání, pláče, smíchu a dalších hlasových projevů dětí od porodu až k prvním slovům, se rozvíjejí dramatické situace, které poukazují na krásu a tajemství předverbálního vyjadřováni se nemluvňat (babilo-drame, česky žvatlo-dram). Part sólové violy, tak jako orchestr v opeře, nese děj kupředu a tvoří rovnocennou hudební složku k hlasové linii, která je zasazena do prostoru zvuku každodennosti: lidská prařeč se stává prahudbou.
5. Co právě píšete?
Píšu skladbu, která záměrně navazuje na OTISK: "ZVĚROHRA", lexikon antropoidních zpěvů pro soprán a symfonický orchestr, která bude mít premiéru začátkem dubna v Praze ve Dvořákově síni. Jeví se jako "utopické" zrcadlo primitivních hlasových projevů opočlověka, který se vyjadřuje nejen gesty, ale objevuje v sobě i moc komunikovat skrze komplexní soubor vokálních zvuků, kterým začíná přiřazovat konkrétní významy.
6. Existuje skladatelské myšlení, které považujete za opožděné?