Reportáž z letních skladatelských kurzů – Sommerakademie ‘07
Tomáš Pálka 11.10.2007
ISA (Internationale Sommerakademie) je každoroční projekt, který pořádá trojice hudebních akademií: pražská, vídeňská a budapešťská. Na programu jsou kurzy, workshopy a hudební festivaly. To vše se odehrává v průběhu cca 14 dnů v krásném prostředí podhůří Alp asi 100 km západně od Vídně. Kurzy probíhají v daném regionu na více místech současně. V Semmeringu se soustředí zájemci o kurzy týkající se smyčcových nástrojů, v Payerbachu jsou zaměřeni na nástroje dechové, v Reichenau vítají dirigenty, klavíristy a zpěváky. A konečně v Mürzzuschlagu nedají dopustit na skladatele.
Letošní ročník kompozičních kurzů měli pod patronátem dva lektoři – skladatelé par excellence: Nigel Osborne z Edinburgu a Germán Toro-Pérez z Vídně. Zájemců o kurzy kompozice se sešlo o poznání více než v minulém ročníku, a to rovnou dvojnásobek. Z původně avízovaných 12 studentů přijelo 10 nejen z území Evropy (Slovinsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Holandsko, Belgie, Česká republika), zastoupena byla rovněž Asie (Írán, Japonsko) a Jižní Amerika (Kolumbie).
Kurzy probíhaly ve spolupráci s vynikajícím vídeňským souborem Klangforum (srovnatelným svou hráčskou úrovní se soubory typu Ensemble Intercontemporain v Paříži nebo Ensemble 21 v New Yorku). K dispozici byli čtyři hráči ansámblu: pianista Marino Forrenti, percusionista Björn Wilker, fagotistka Lorelei Dowling a akordeonista Krassimir Sterev.
Kompozice, která vzniká na kurzech, se však nemusí vztahovat pouze na tyto profesionální hudebníky Klangfora. Je možné navázat spolupráci s dalšími zájemci z řad interpretů, kteří přijeli na kurzy rovněž jako studenti.
V prvním týdnu tak vznikají s větší či menší intenzitou nové kompozice, které jsou ve druhé polovině kurzů nacvičovány, upravovány a dokončovány. Mnozí mezi tím vším neodolají horským vrcholům za okny hudební školy, které vyzývají k vysokohorské turistice. Někteří zde téměř nocují, neboť prostory jsou zajištěné tak, aby měl každý skladatel čtyřiadvacetihodinový přístup do učebny s klavírem. Někteří toho využívají téměř po celých 14 dní kurzů, jiní jsou spíše v horách a sbírají více inspirací ke skladbě.
V průběhu kurzů je možné navštěvovat nejrůznější workshopy, které se týkají instrumentalistů – praktické seznamování se a nácvik nových technik hry, koncerty účastníků instrumentálních a vokálních oborů... Anebo například vyrazit do nedaleké Vídně na výstavu G. Klimta, která v té době probíhala.
Poslední den kurzů vrcholí skladatelským koncertem v hale muzea Mürzzuschlag, která je zbudována z bývalé nádražní montážní haly a depa pro vlakové soupravy. Nádherný prostor prosycený vůní olejů a dekorovaný krásnými starými drezínami a lokomotivami tak doplňuje skvělou atmosféru celého prostředí. Skladby pak využívající elektroakustických médií (mohly vzniknout za výborného vedení G. Toro-Péreze) jsou místy doplněny jemnými nádražními zvuky, které sem tam proniknou zvenčí. Posluchač tak často netuší, zda nejsou součástí elektroakustické stopy linoucí se z reproduktorů…